W większości rodzin chrzest jest niezwykle ważnym wydarzeniem. Dlatego też warto się do niego odpowiednio przygotować, zwłaszcza jeśli podczas tej niezwykłej uroczystości mamy zostać matką chrzestną czy ojcem chrzestnym. Oczywiście wiąże się to z różnymi obowiązkami, które powinniśmy wypełniać wobec dziecka, ale również powinniśmy zadbać o to, aby dziecko z tego dnia miało wspaniałą pamiątkę. Najlepiej jeśli chrzestni uzgodnią między sobą to, co każde z nich kupuje, tak aby pamiątki się nie powtarzały. Jednak są takie rzeczy, które biorą udział w uroczystości chrztu, a które kupuje odpowiednio każda ze stron.

Co należy do matki chrzestnej?

Oczywiście jako matka chrzestna z pewnością chcemy podarować dziecku coś wspaniałego, co będzie dla niego pamiątką do końca życia. Nie możemy jednak zapominać o tym, że to również do naszych obowiązków będzie należało kupienie białej szatki, która symbolicznie jest nakładana na dziecko podczas obrzędu chrztu. Możemy tutaj wybrać szatkę, która faktycznie kształtem będzie przypominała koszulkę, albo taką, która będzie bardziej przypominała chusteczkę. Dodatkowo warto obejrzeć przynajmniej kilka propozycji, aby zdecydować co ma być wyhaftowane na takiej szatce, co najbardziej nam się podoba. Czy ma to być wykonane uniwersalną, złotą nitką, czy może różową jeśli jest dziewczynka, albo niebieską jeśli jest chłopiec. Poza tym warto się też zastanowić czy nie chcemy, aby na takiej szatce zostało wyhaftowane imię dziecka i data chrztu.

Co ojciec chrzestny?

Wiemy już co powinna kupić matka chrzestna, a co w takim razie należy do ojca chrzestnego? On powinien zadbać o zakup świecy, która zostanie odpalona podczas chrztu od Paschału. Takie świece posiadają różne zdobienia, a więc warto się zastanowić czy mają być one wykonane z wosku czy może powinny być naklejane. Dodatkowo warto kupić taką nakładkę na świecę, materiałową albo plastikową, która będzie chroniła rękę przed pokapaniem woskiem. Takie świece również są oferowane w różnych stylach, więc warto porównać kilka opcji.

Kiedy już wiemy, co obowiązkowo musi kupić matka chrzestna i ojciec chrzestny, warto pomyśleć nad dodatkową pamiątką. Może to być obrazek z wizerunkiem świętego, na którym z tyłu umieścimy pamiątkowy grawer. Może to być zdjęcie dziecka z pamiątkowym tekstem, albo srebrna łyżeczka na której będą zamieszczone informacje z metryczki. Możliwości jest wiele, jednak warto, aby rodzice chrzestni uzgodnili, kto co kupuje, aby się nie zdublować.