Każda, młoda kobieta, która zaczyna wchodzić w swoje dorosłe życie, powinna udać się od razu do ginekologa. Wizyta u takiego lekarza jest niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy chcemy rozpocząć swoje życie seksualne. Niestety, wiele młodych dziewczyn obawia się takich wizyt. A nie ma w nich nic strasznego. Warto jednak wcześniej przygotować się do pierwszej rozmowy z ginekologiem. Dzięki temu na pewno będziemy do niej dobrze przygotowane.

Pierwsza rozmowa z ginekologiem

Lekarz na samym początku na pewno przeprowadzi z nami krótki wywiad. Warto więc wcześniej zapisać sobie na kartce wszystkie, cenne i być może przydatne informacje. Powinny one dotyczyć m.in. miesiączki. Zapiszmy sobie, kiedy pojawił się u nas pierwszy okres i kiedy wystąpił ostatni. Zanotujmy, czy miesiączki są regularne, ile trwają i jak przebiegają. Każda, taka informacja może być cenna dla naszego lekarza. Następnie określmy również, czy przyjmujemy stale pewne lekarstwa. Może to być bardzo ważne, jeśli chcemy zdecydować się na tabletki antykoncepcyjne. Dowiedzmy się również, czy w naszej rodzinie występowały pewne choroby, które mogą być przenoszone genetycznie. Powinnyśmy również opowiedzieć lekarzowi o swoim życiu płciowym. Warto więc wybrać się na taką wizytę samodzielnie. Tylko wtedy będziemy całkowicie szczere ze swoim specjalistą. Oczywiście każdy ginekolog może nam zadać również wiele, innych pytań. Mogą być one związane z np. przebytymi chorobami lub dolegliwościami układu płciowego. Pamiętajmy przy tym, aby na wszystkie takie pytania odpowiadać szczerze. Ginekolog jest normalnym lekarzem, który poprzez dokładną analizę i badanie będzie mógł określić stan naszego zdrowia. A to przecież bardzo cenna informacja.

Pamiętajmy również, aby regularnie odwiedzać gabinet ginekologiczny. Nawet jeśli nie mamy żadnych dolegliwości, powinniśmy się udać na diagnostyczne badania przynajmniej raz w roku. Dzięki temu szybko sprawdzimy, czy możemy być narażone na powstanie pewnych chorób. A jeśli tak będzie, lekarz na pewno odpowiednio wtedy zareaguje.