Odnalezienie w cierpieniu ukrytego sensu oraz potraktowanie go jako lekcji pozwala na przewartościowanie niemal każdego bolesnego i trudnego zdarzenia. Na początku jawi się ono jako prawdziwy koniec świata, jednak pozytywne myślenie znacznie ułatwia wyciągnięcie z niego odpowiednich wniosków. Dotyczy to również zdrady w związku oraz nierzadko związanego z nią odejścia partnera.

Nauka na przyszłość

Zakończenie związku przez zdradę wiąże się zwykle z wieloma trudnościami. Zdradzona osoba odczuwa wstyd, upokorzenie i złość, a także zaczyna mieć problemy z zaufaniem. Dochodzi do tego uczucie zawodu i porażki, wynikające z braku docenienia przez partnera. Kiedy jednak początkowy ból mija, nadarza się okazja do spojrzenia na zaistniałą sytuację w bardziej racjonalny sposób. Jak dowodzi współczesna psychologia, to najlepszy moment na dostrzeżenie sensu w całym zdarzeniu oraz forma nauki na przyszłość.

Jak być szczęśliwym w nieszczęściu?

Zdrada w związku pozwala na nabycie umiejętności, które ułatwią radzenie sobie z podobnymi zdarzeniami w przyszłości. Utrata bliskiej osoby jest bardzo bolesna, ale z czasem pogodzenie się z tym faktem przychodzi coraz łatwiej. Zakończenie związku, który nie był do końca szczęśliwy, może się również okazać wyzwalające. W ten sposób zamiast postrzegania jej wyłącznie jako straty, zaistniałą sytuację uznać można również za dobrą okazją do rozpatrzenia jej w kategorii wyzwania. Pozytywne myślenie pozwala spojrzeć na rozpad związku jak na zupełnie nową szansę do zbudowania nowej i bardziej stabilnej relacji.